T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ

AKADEMİK BİLGİ SİSTEMİ


Yabancı Dil :
İngilizce
Telefon :
0424 218 78 - 3501
Eposta :
,
Fax :
424 236 00
Adres :
Fen Fakültesi Matematik Bölümü
Uzmanlık Alanı :
Matematiksel Analiz (Toplanabilme Teorisi)

Doğum Yeri Elazığ
Yabancı Dil İngilizce
Telefon 0424 218 78 - 3501
Eposta ,
Fax 424 236 00
Web Sitesi http //perweb.firat.edu.tr/default.asp?c
Adres Fen Fakültesi Matematik Bölümü
Uzmanlık Alanı Matematiksel Analiz (Toplanabilme Teorisi)
  • Lisans » 1976 Yılı mezunu

    Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi
  • Yüksek Lisans » 1979 Yılı mezunu

    Fırat Üniversitesi

    Yüksek Lisans Tezi;

    Banach Limitleri
  • Doktora » 1982 Yılı mezunu

    Fırat Üniversitesi

    Doktora Tezi;

    Banach Limitleri ve İlişkin Matris Dönüşümler
  • Doçentlik » 1989

    Fırat Üniversitesi
  • Profesörlük » 1995

    Fırat Üniversitesi

1954 yılında Elâzığ’da doğdu. 1972 yılında Ankara Yüksek Öğretmen Okulu Hazırlık Lisesi’nden mezun olduktan sonra, aynı yıl girdiği Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünden ve Ankara Yüksek Öğretmen Okulundan 1976 yılında mezun oldu. 1979 yılında “Banach Limitleri ve İlişkin Matris Dönüşümleri” konulu yüksek lisans tezi ile yüksek lisansı ve 1982 yılında “Banach Limitleri” konulu tezi ile doktora öğrenimini Fırat Üniversitesinde Matematik Analiz alanında tamamladı. 1978 yılında asistan olarak girdiği Fırat Üniversitesinde 1985 yılında yardımcı doçent oldu. 1987-1988 yıllarında sekiz ay süreyle Türk-Hindistan Kültürel Değişim Programı çerçevesinde burslu olarak Hindistan’da (Indian Institute of Technology, Kharagpur) bilimsel araştırmalar yaptı. 1989 yılında doçent unvanını aldıktan sonra Fırat üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümüne aynı yıl doçent ve 1995 yılında profesör olarak atandı. Yurt içi ve yurt dışında birçok bilimsel toplantı ve sempozyumlara katıldı. Çalışmaları toplanabilme teorisinde; dizi uzayları, fark dizi uzayları, fuzzy dizi uzayları, istatistiksel yakınsaklık ve literatüre kazandırmada öncülük yaptığı alfa’yıncı dereceden istatistiksel yakınsaklık konularındadır. Uluslararası dergilerde yayınlanmış 48, ulusal dergilerde yayınlanmış 4 adet makale, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunulmuş 30 adet bildiri ve ortak yazarı olduğu lisansüstü öğrenci ve araştırmacılara hitap eden 1 kitap (Some Topics of Sequence Spaces, Firat Univ., 2004) olmak üzere toplam 75 in üzerinde bilimsel çalışması bulunmaktadır. Ayrıca lisans düzeyinde öğrencilere hitap eden iki ciltlik Matematik Analiz ve Analitik Geometri kitabının çeviri kurulunda bulunmuştur. 16 yüksek lisans ve 6 doktora tez danışmanlığını üstlenmiş ve bu tezler tamamlanmıştır. Matematik Bölümünde Matematik Analiz, Fonksiyonel Analiz, Topoloji; Mühendislik Bölümlerinde Genel Matematik derslerini anlattı. Lisansüstü düzeyde Matris Dönüşümleri, İleri Matematik Analiz, İleri Fonksiyonel Analiz, Dizi Uzayları ve Seriler gibi dersleri anlattı. Uzun yıllar Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Anabilim Dalı Başkanlığı ve iki dönem fakülte dekan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1996-1999 yılları arasında bir dönem İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ve 1999-2005 yılları arasında iki dönem Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanlığı; 2012-2016 yılları arasında bir dönem Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevlerini yürüttü. 19 Ocak 2017 tarihinde halen yürütmekte olduğu Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığına atandı. İngilizce bilen Prof. Dr. Rifat ÇOLAK evli ve üç çocuk babasıdır.

  • 1 İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fak.

    Dekan » 1996-04-01 ile 1999-03-31 tarihleri arasında.
  • 2 Fırat Üniversitesi Matematik Bölümü

    Bölüm Başkanı » 1999-05-02 ile 2005-05-01 tarihleri arasında.
  • 3 Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi

    Dekan » 2012-09-19 ile 2016-07-19 tarihleri arasında.
  • 4 Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi

    Dekan » 2016-08-19 tarihinden itibaren.

Kitaplar

  1. Çolak, R., Et, M., Malkowsky, E., , Some Topics of Sequence Spaces, Fırat Üniversitesi, 2004, 67, 975-394-038-6.

Makaleler

Uluslararası
  1. Kayan, E., Çolak, R., Altın, Y., (). d- statistical convergence of order α and d- statistical boundedness of order α in metric spaces. U.P.B. Sci. Bull. Series A, 80(4),-.
  2. Altın, Y., Altınok, H., Çolak, R., (2006). On some seminormed sequence spaces defined by a modulus function. Kragujevac J. Math., 29(),121-132.
  3. Çolak, R., Srıvastava, P.D., Nanda, S., (1993). On certain sequence spaces and their Köthe-Toeplitz duals. Rendiconti di Matematica, 13(),27-39.
  4. Çolak, R., Trıpathy, B.C., Et, M., (2006). Lacunary Strongly Summable Sequences and q-Lacunary Almost Statistical Convergence. Vietnam Journal of Mathematics, 34(2),129-138.
  5. Çolak, R., Bektaş, Ç., Altın, Y., (2013). Some New Sequence Spaces on Seminormed Spaces. Int. J. Open Problems Comput. Math., 6(1),69-75.
  6. Altınok, H., Çolak, R., (2009). Almost Lacunary Statistical and Strongly Almost Lacunary Convergence of Generalized Difference Sequences of Fuzzy Numbers. The Journal of Fuzzy Math., 17(4),951-967.
  7. Altın, Y., Işık, M., Çolak, R., (2008). A New Sequence Space Defined By A Modulus. Stud. Univ. Babeş-Bolyai Math., 53(2),3-13.
  8. Bektaş, Ç., Çolak, R., (2007). Generalized strongly almost summable difference sequences of order m defined by a sequence of moduli. Demonstratio Math, 40(3),581-591.
  9. Başar, F., Çolak, R., (1989). Almost-Conservative Matrix Transformations. Doğa Turkish J. Math, 13(3),91-100.
  10. Bektaş, Ç., Çolak, R., (2005). On Some Generalized Difference Sequence Spaces. Thai J. of Math., 3(1),83-98.
  11. Gökhan, A., Çolak, R., (2006). On Double Sequence Spaces oc2 P p oc2 PB p and 2 p. International J. of Pure and Appl. Math., 30(3),309-320.
  12. Çolak, R., Et, M., (2005). On Some Difference Sequence Sets and Their Topological Properties. Bull. Malays. Math. Sci. Soc., 28(2),125-130.
  13. Çolak, R., Et, M., Malkowsky, E., (2005). Strongly almost (w, lambda) – summable sequences defined by Orlicz Functions. Hokkaido Math. J., 34(),265-276.
  14. Bektaş, Ç., Çolak, R., (2003). Generalized Difference Sequence Spaces Defined by a Sequence of Moduli. Soochow J. Math, 29(2),215-220.
  15. Çolak, R., Bektaş, Ç., (2000). On the Köthe-Toeplitz duals of Some Generalized sets of Difference Sequences. Demonstratio Mathematica, 33(4),797-803.
  16. Çolak, R., (1992). On some sequence spaces and their gamma-duals. Journal of Institute of Mathematics Computer Sciences. Mathematics series., 5(1),105-108.
  17. Çolak, R., (1989). On Some Generalized Sequence Spaces. Communications, Faculty of Sciences University of Ankara, Series A1. Mathematics and Statistics, 38(),15-18.
  18. Et, M., Çolak, R., (1995). On Some Generalized Difference Sequence Spaces. Soochow Journal of Mathematics, 21(4),377-386.
  19. Çolak, R., Çakar, Ö., (1989). Banach Limits and Related Matrix Transformations. Stud. Sci. Math. Hung., 24(),429-436.
  20. Çolak, R., Bektaş, Ç., (2011). lambda Statistical Convergence of Order alpha vol 31 pg 953 2011. Acta Mathematica Scientia, 31(5),2099-2100.
  21. Çolak, R., Bektaş, Ç., (2011). Lambda Statistical Convergence of order alpha. Acta Mathematica Scientia, 31(3),953-959.
  22. Çolak, R., Et, M., (1997). On Some Generalized Difference Sequence Spaces and Related Matrix Transformation. Hokkaido Mathematical Journal, 26(3),483-492.
  23. Altınok, H., Çolak, R., Et, M., (2009). Difference sequence spaces of fuzzy numbers. Fuzzy Sets and Systems, 160(21),3128-3139.
  24. Çolak, R., (2003). Lacunary Strong Convergence of Difference Sequences with Respect to a Modulus Function. Filomat, 17(),9-14.
  25. Altınok, H., Et, M., Çolak, R., (2014). Some remarks on generalized sequence space of bounded variation of sequences of fuzzy numbers. Iranian Journal of Fuzzy Systems, 11(5),39-46.

Bildiriler

Uluslararası
  1. Ercan, S., Altın, Y., Çolak, R., (). On the statistical convergence of order α for sequences of dual numbers. International Conference on Physical Chemistry and Functional Materials (PCFM’18), (),-.
  2. Çolak, R., Et, M., (). On A New Difference Sequence Set. The Third International Conference on Computational Mathematics and Engineering Sciences (CMES-2018), (),-.
  3. Çolak, R., Kayan, E., (). On Some Generalisations of Statistical Convergence. The Third International Conference on Computational Mathematics and Engineering Sciences (CMES-2018), (),-.
  4. Çolak, R., (). Statistical convergence and strong summability in metric spaces,. The 3rd International Conference on Mathematics Computing, (),-.
  5. Karakaş, A., Altın, Y., Çolak, R., (). On Some Topological Properties of Generalized Difference Sequence Spaces. International Conference on Mathematics and Mathematics Education (ICMME 2016), (),-.
  6. Altın, Y., Torgut, B., Çolak, R., (). Some Properties of Sequence Space Ces(f,p,delta). 2. International Eurasian Conference On Mathematical Science And Applications, (),-.
  7. Çolak, R., (). Statistical convergence of order α and some generalizations. International Conference on Mathematics and Computing, (),-.
  8. Çolak, R., (). On Some Classes of Statistically Convergent Sequences, The. Algerian-Turkish International Days on Mathematics, (),-.
  9. Çolak, R., (). Statistical Convergence Of Double Sequences Of Order (α,β). IV Congress of The Turkic World Mathematical Society, (),-.
  10. Altınok, H., Et, M., Çolak, R., (). Statistical convergence and p−Cesaro Summability of Order for Difference Sequences of Fuzzy Numbers. Conference on Summability and Applications, (),-.
  11. Çolak, R., (2010). Statistical convergence of order ’xxalpha’xx. International Conference On Analysis and its Applications, (),-.
  12. Altın, Y., Işık, M., Çolak, R., (). A New Sequence Space Defined By A Modulus. International Workshop On Analysis and its Applications, (),-.
  13. Çolak, R., (). Lacunary Strong Convergence of Difference Sequences with Respect to a Modulus Function. Workshop on Modern Functional Analysis, Operator Theory, Summability and Applications, (),-.
  14. Çolak, R., (). The Difference Sequence Spaces. Workshop on Modern Functional Analysis, Operator Theory, Summability and Applications, (),-.
  15. Çolak, R., Et, M., (). On Some Difference Sequence sets and Their Topological Properties. VI th Bogolubov Readings, (),-.
  16. Çolak, R., (). On Some Generalized Sequence Spaces. The First TWMS Congress, (),-.
  17. Çolak, R., Kayan, E., (). d Statistical Convergence in Metric Spaces. International Conference on Mathematics and Mathematics Education (ICMME 2016), (),-.
  18. Et, M., Altınok, H., Çolak, R., (2017). On Wijsman Asymptotically Deferred Statistical Equivalence of Order α for Set Sequences. 6th International Eurasian Conference on Mathematical Sciences and Applications, (),-.
  19. Çolak, R., (). Statistical convergence, statistical boundedness and their generalizations for sequences in metric spaces. International Conference on Mathematics and Mathematics Education, (),-.
  20. Çolak, R., (). Statistical convergence of order α and statistical boundednes of order α in metric spaces,. The Second International Conference on Computational Mathematics and Engineering Sciences, (),-.
  21. Kayan, E., Çolak, R., (2017). df- Statistical Convergence and df- Strong Cesàro Summability with respect to a Modulus in Metric Spaces. The 8th International Advanced Technologies Symposium,, (),-.
  22. Ercan, S., Altın, Y., Çolak, R., (2018). On the statistical convergence of order α for sequences of dual numbers. International Conference on Physical Chemistry and Functional Materials (PCFM’18), (),-.
  23. Altınok, H., Et, M., Çolak, R., (2017). Generalized sequence space of bounded variation of difference sequences of fuzzy numbers. VI Congress of the Turkic World Mathematical Society, (),-.
  24. Altın, Y., Çolak, R., Et, M., (2017). Logarithmic Statistical Convergenceof Order alpha. International Conference on Mathematics and Mathematics Education, (),-.
  25. Çolak, R., Et, M., Altın, Y., (2017). λ(Δ_{i}{m})-statistical convergence of order α. The VI Congres of Turkic World Mathematical Society, (),-.

Projeler

  1. FUZZY DİZİ UZAYLARI VE BAZI TOPOLOJİK ÖZELLİKLERİ, -
  2. BAZI DİZİ UZAYLARI VE GEOMETRİK ÖZELLİKLERİ , -

Hakemlikler

  1. Uluslararası, Dergi, Journal of Inequalities and Applications, 1
  2. Uluslararası, Dergi, Thai Journal of Mathematics, 1
  3. Uluslararası, Dergi, Kragujevac Journal of Mathematics, 1
  4. Uluslararası, Dergi, Annals of Fuzzy Mathematics and Informatics, 1
  5. Uluslararası, Dergi, Iranian Journal of Fuzzy Systems, 1
  6. Uluslararası, Dergi, Journal of Intelligent and Fuzzy Systems, 1
  7. Uluslararası, Dergi, Applied Mathematics Information Sciences., 1
  8. Uluslararası, Dergi, Iranian Journal of Fuzzy Systems, 1
  9. Uluslararası, Dergi, Journal of Intelligent and Fuzzy Systems, 1
  10. Uluslararası, Dergi, Tbilisi Mathematical Journal, 1
  11. Uluslararası, Dergi, Buletinul Academiei de Stiinte a Republicii Moldova.Matematica, 1
  12. Uluslararası, Dergi, FILOMAT, 1
  13. Uluslararası, Dergi, Far Esat Journal of Mathematical Sciences, 1
  14. Uluslararası, Dergi, Iranian Journal of Science and Technology Transaction A-Science, 1
  15. Uluslararası, Dergi, Thai Journal of mathematics, 2
  16. Uluslararası, Dergi, Palestine Journal of Mathematics, 1
  17. Uluslararası, Dergi, JOURNAL OF INTELLIGENT & FUZZY SYSTEMS, 1
  18. Uluslararası, Dergi, JOURNAL OF INEQUALITIES AND APPLICATIONS, 1